uncivilization logotype
uncivilization bass event drumazan speshaal poster

EN


Event Info

The second event of Uncivilization’s bass series will take place at Blind: DRUMAZAN SPESHAAL - JUNG meets DA FROGG. The night will start with UK Garage and breakbeat, continue with Rave and Drum’n Bass. Visuals by Random Input. We are waiting for all the bass heads!

Venue: Blind in İstanbul Doors Open 21:00 Stage Time 22:00

Jung (uk garage, breakbeat)
Da Frogg (dnb, breakbeat, jungle)
Random Input (visuals)

Ticket: 70TL
Buy tickets from Biletix, Bugece or Passo


DJ and VJ Info


JUNG

Jung is a producer, selecta, and sound engineer from Istanbul. Apart from being a member of the Badmash Crew, he is one of the founders of Out of Order. Starting from 2016, he has played in different clubs in Istanbul and shared the same stage with outstanding underground electronic music producers. In addition to his heavyweight productions, he is producing Breakbeat, UK Garage, and Trap beats.

DA FROGG

As a DJ, Mc and producer, Da Frogg took an active role in the development of Reggae, Dub and Jungle genres in Turkey. He is the founder of the Beton Orman collective, which started as a program on Açık Radyo in 2004 and later grew as a record company and organization. Da Frogg, who has performed in many venues and festivals in Turkey and abroad, is about to complete its 30th year in the music world.

RANDOM INPUT

Random Input produces, mixes, edits audio and visual materials. As a VJ he has been mixing video live since 2002 mainly by itterating, reproducing, distorting, displacing and corrupting images. He started DJing in 2018 and since then played sets that blends breakcore, hardcore, chiptune and glitch genres.

TR


Etkinlik Metni


Uncivilization’ın sunduğu ve Blind’da gerçekleşecek etkinliklerin ikincisi: DRUMAZAN SPESHAAL – JUNG, DA FROGG ile buluşuyor!!! UK Garage ve Breakbeat ile başlayacak gece Rave ve Drum’n Bass ile devam edecek. Gecenin görsellerini Random Input yapacak. Bütün bass müzik severleri bekliyoruz!

Mekan: Blind - İstanbul
Kapı Açılış 21:00
Sahne 22:00

Jung (uk garage, breakbeat)
Da Frogg (dnb, breakbeat, jungle)
Random Input (görseller)

Bilet: 70TL
Biletix, Bugece, Passo veya Bubilet'dan bilet satın alabilirsiniz.


DJ ve VJ Bilgileri


JUNG

Jung, İstanbul merkezli bir DJ, prodüktör ve ses mühendisi. Badmash ekibinin bir parçası olan Jung, aynı zamanda da Out of Order ekibinin kurucularından. 2016’da başlayan DJ’lik serüvenine İstanbul’un çeşitli mekanlarında büyük isimlerle aynı sahneyi paylaşarak devam etti. Geçmişin aksine bugünlerde üretimine Breakbeat, UK Garage ve Trap beatleri yaparak devam ediyor.

DA FROGG

Da Frogg Dj, Mc ve prodüktör olarak Türkiyede Reggae, Dub ve Jungle türlerinin gelişiminde aktif rol aldı. 2004'te Açık Radyo'da program olarak başlayan sonrasında plak şirketi ve organizasyon olarak büyüyen Beton Orman kolektifinin kurucusu. Yurt içi ve yurt dışında pek çok mekan ve festivalde sahne alan Da Frogg müzik dünyasında 30. yılını doldurmak üzere.

RANDOM INPUT

Random Input ses ve görsel miksleyen ve editleyen bir VJDJ’dir. 2002 yılından bu yana, bulduğu görüntüleri çoğaltır, saptırır, çarpıtıp bozarak yeniden üretir. 2018’de Pixie Underground’da breakcore, hardcore, bass, chiptune, glitch türlerini harmanladığı DJ setleri çalmaya başlamıştır.

tail of comet
UNCIVILIZATION