uncivilization logotype
pixie crowd at blind in uncivilization bass night event ignishaan
uncivilization logotype

EN


Event Info

The first event of Uncivilization’s “bass night” series will take place at Blind with Dyln, Dubstract and Da Frogg. The night will start with dub and continue with drum'n bass, techstep breakbeat, jungle and B2B sessions. Visuals by Random Input. We are waiting for all the bass heads!

Venue: Blind in İstanbul Doors Open 21:00 Stage Time 22:00

Dyln (dub, dubstep, breakbeat)
Dubstract (drum'n bass, techstep, jungle)
Da Frogg (breakbeat, jungle)
Random Input (visuals)

Ticket: 70TL
Buy tickets from Bugece or Passo


DJ and VJ Info


DYLN

Dyln met bass music in 2011. After a while he realized that he enjoyed moving people through sound. After 2013, he started to do this shit very often thanks to Pixie. He played mainly dubstep, dub and dnb in many venues in Istanbul. He has started to widen up his sound with some UKG, breakbeat and weird shit that does not fit genres. He likes to give back to the culture which he came from.

DUBSTRACT

Dubstract started DJing in 1999 with breakbeat and drum’n bass and continued to play with abstract break beats in following years. He played at many venues, several music festivals and Pixie where underground music in Istanbul developed.

DA FROGG

As a DJ, Mc and producer, Da Frogg took an active role in the development of Reggae, Dub and Jungle genres in Turkey. He is the founder of the Beton Orman collective, which started as a program on Açık Radyo in 2004 and later grew as a record company and organization. Da Frogg, who has performed in many venues and festivals in Turkey and abroad, is about to complete its 30th year in the music world.

RANDOM INPUT

Random Input produces, mixes, edits audio and visual materials. As a VJ he has been mixing video live since 2002 mainly by itterating, reproducing, distorting, displacing and corrupting images. He started DJing in 2018 and since then played sets that blends breakcore, hardcore, chiptune and glitch genres.

TR


Etkinlik Metni


Uncivilization’ın sunduğu ve Blind’da gerçekleşecek “bass night” etkinliklerinin ilkinde Dyln, Dubstract ve Da Frogg sahne alacak. Dub’la başlayan gece drum'n bass, techstep, breakbeat, jungle ve B2B session ile devam edecek. Gecenin görsellerini Random Input yapacak. Bütün bass müzik severleri bekliyoruz!

Mekan: Blind - İstanbul
Kapı Açılış 21:00
Sahne 22:00

Dyln (dub)
Dubstract (drum'n bass, techstep, jungle)
Da Frogg (breakbeat, jungle)
Random Input (visuals)

Bilet: 70TL
Bugece veya Passo'dan bilet satın alabilirsiniz.


DJ ve VJ Bilgileri


DYLN

Dyln bas müzikle 2010’lu yılların başlarında tanıştı. Çok geçmeden DJ’liğe merak saldı ve kendi sound’uyla kitleleri titretmekten hoşlandığını fark etti. 2013 yılından sonra Pixie sahnesinde resident dj olarak bunu daha sık yapma şansı buldu. İstanbul’un diğer çeşitli mekanlarında dubstep, dub ve dnb çaldı. Halen bass müzik ekseni etrafında şekillenen setlerini güncel tutarak İngiltere underground soundlarını yerel sahneyle tanıştırmaya ve plak seçklerine devam ediyor. Klasik bass müzik tarzlarına ek olarak, garage, breakbeat, juke, leftfield tarzında müzikler sunuyor.

DUBSTRACT

1999 yılından beri DJ’lik yapan Dubstract ilk çaldığı yıllarda breakbeat ve drum’n bass, sonraki yıllarda abstract aksak beatlerle karşımıza çıktı. İstanbul’da underground müziğin geliştiği Gizli Bahçe, Arkaoda ve Pixie gibi çeşitli mekanlarda ve festivallerde sahne aldı.

DA FROGG

Da Frogg Dj, Mc ve prodüktör olarak Türkiyede Reggae, Dub ve Jungle türlerinin gelişiminde aktif rol aldı. 2004'te Açık Radyo'da program olarak başlayan sonrasında plak şirketi ve organizasyon olarak büyüyen Beton Orman kolektifinin kurucusu. Yurt içi ve yurt dışında pek çok mekan ve festivalde sahne alan Da Frogg müzik dünyasında 30. yılını doldurmak üzere.

RANDOM INPUT

Random Input ses ve görsel miksleyen ve editleyen bir VJDJ’dir. 2002 yılından bu yana, bulduğu görüntüleri çoğaltır, saptırır, çarpıtıp bozarak yeniden üretir. 2018’de Pixie Underground’da breakcore, hardcore, bass, chiptune, glitch türlerini harmanladığı DJ setleri çalmaya başlamıştır.

tail of comet
UNCIVILIZATION